SBKL – Standardsvetsplåt

sbkl-vakiokiinnityslevy

SBKL – Standardsvetsplåt

 

SBKL- Standardsvetsplåtarna är ståldetaljer i standardutförande avsedda att placeras i betonggjute innan det hårdnat. De överför de belastningar de utsätts för till omgivande betongkonstruktioner via sina förankringar. Standardinfästningar levereras utförda i svart (S355J2+N, t.ex. SBKL), rostfritt (AISI 304, t.ex. SBKLR), syrafast (AISI 316, t.ex. SBKLH) samt rostfritt stål med rostfria förankringar (t.ex. SBKLRr).

 

Specialbeställning

 

SBKL – Standardsvetsplåt kan även levereras på specialbeställning som varmförzinkade.

Bruksanvisning för SBKL – Standardsvetsplåt

Bruks- och konstruktionsdirektiv. Konstruktion enligt Eurokod (Svensk NA)

Orderbeteckningar för SBKL – Standardsvetsplåt

OrderbeteckningPlåtFörankringarTyp
SBKLS355J2+NS355J2+NSvart
SBKLR1.4301S355J2+NRostfri
SBKLRr1.43011.4301Helt rostfri
SBKLH1.4401S355J2+NSyrafast

Måttritning för SBKL – Standardsvetsplåt

kiinnityslevy-sbkl

SBKL – Standardsvetsplåtens mått och vikter

 

 B (sbkl-svetsplåten)A (sbkl-svetsplåten)TN (förankring)Ø (förankring)L (förankring)HKg
SBKL50100821260680,5
SBKL5010082121001080,6
SBKL100100841260681,0
SBKL10010084121001081,2
SBKL1001501041260701,5
SBKL100150104121001101,6
SBKL1501501041260722,7
SBKL150150104121001102,8
SBKL150150124141501622,9
SBKL1002001241260722,5
SBKL100200124121001122,5
SBKL100200124141501622,7
SBKL2002001241460724,9
SBKL200200124141001124,9
SBKL200200124161501625,0
SBKL250250154161501658,6
SBKL100300154161501654,7
SBKL200300154161501658,4
SBKL3003001541615016511,9

Givna mått i millimeter

Lösningar enligt dina behov

 

 

Vi förverkligar även skräddarsydda lösningar enligt önskemål.

Heltäckande standardproduktfamilj

 

Produkturvalets stenfot som garanterar en hållbar infästning av betongelement.

För konstruktörer

 

 

Vi levererar CAD-ritningar för samtliga metallprodukter som stöd för konstruktionsarbetet.

Intresserad?

 

 

Kolla våra olika lösningar, ta kontakt med våra försäljare.